Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część I – światło na posesji

Jak zaplanować efektowne i energooszczędne oświetlenie zewnętrzne? Część I – światło na posesji
Fot. Technolux

Światło na zewnątrz domu jest potrzebne przede wszystkim ze względów praktycznych. Oświetlona po zmroku strefa wejścia i ogrodu daje nam również poczucie bezpieczeństwa. Jak zaplanować oświetlenie posesji, mając na względzie racjonalne zużycie energii?

Podświetlanie elementów użytkowych domu, takich jak strefa wejścia wraz ze schodami zewnętrznymi czy taras, jest nieuniknione, głównie ze względów bezpieczeństwa i komfortu domowników.

W co wyposażyć oświetlenie zewnętrzne, by było oszczędne?

Jeśli zależy nam na zracjonalizowaniu poboru energii w tych miejscach, warto stosować lampy z czujnikami zmroku i obecności. Zapewnią one oświetlenie elementów na posesji tylko wówczas, gdy będzie to konieczne.

Dobrym rozwiązaniem są także włączniki z programatorem czasu. Umożliwiają one wybór godziny, o której oświetlenie ma być włączone i wyłączone. W przeciwieństwie do włączników zmierzchowych dają one większe możliwości zmian czasu pracy lampy, co wpływa na większe oszczędności energii. Popularnym rozwiązaniem jest również oświetlanie strefy bramy wjazdowej i garażowej. W przypadku bramy wjazdowej instalacja powinna być zaplanowana w taki sposób, aby źródło światła uruchamiało się w momencie otwierania lub zamykania bramy, lecz tylko po zmierzchu. W przypadku bramy garażowej pomocne okażą się źródła światła z czujnikiem obecności.

Planując zakup takiego oświetlenia należy zwrócić uwagę na to czy wybrane źródło światła ma odpowiednią klasę ochronności, umożliwiającą jego stosowanie na zewnętrz przy różnych warunkach atmosferycznych. Klasa ochronności IP powinna wynosić 44 lub więcej. Należy też pamiętać, aby nie tylko sama oprawa, ale i złączki oraz kable, które stosujemy do podłączenia oprawy, miały IP 44.

lampy z czujnikami zmroku i obecności

Powiązane artykuły