Jak wybrać dobrą pilarkę tarczową?

Pilarki tarczowe przeznaczone są do przecinania desek na deskowanie, desek podłogowych, słupków ogrodzeniowych, płyt OSB, blatów kuchennych, paneli podłogowych itp. Mogą być wykorzystywane do przecinania różnych tworzyw sztucznych, na przykład plastikowych rur i rynien.

Pilarka tarczowa: najważniejsze parametry

Wybierając pilarkę zwróć uwagę na 2 następujące parametry:

  1. Głębokość cięcia - w uproszczeniu oznacza to, jak grubą deskę da się przeciąć;

  2. Moc - im większa tym większa jest wydajność cięcia - tarcza mniej zwalnia podczas zagłębiania się w materiał.

Pilarki tarczowe: ciekawe opcje

Niektórzy producenci oferują pilarki, dla których problem maksymalnej głębokości cięcia właściwie nie istnieje. Można bowiem odczepić od nich standardową tarczę i zamiast niej domontować piłę łańcuchową. Taką pilarką da się nawet ścinać drzewka w ogrodzie.

Niektóre pilarki mają też elektroniczny mechanizm odpowiadający za utrzymanie jednakowej prędkości obrotu tarczy podczas cięcia materiałów o różnej twardości (nie zwalnia pod naporem materiału).

Do pilarek można podłączać worek, do którego będzie odsysany pył powstający w czasie cięcia. Zamiast worka można domontować pojemnik z mikrofiltrem.

Ciekawostką są wzierniki montowane w osłonce tarczy, przez które można obserwować linię cięcia. Są też pilarki, któr oprócz wziernika mają lampkę podświetlającą.

Firmy produkujące pilarki mają zazwyczaj bogatą ofertę różnego rodzaju tarcz: do szybkiego cięcia, do cięcia precyzyjnego, do różnych materiałów. Oprócz tarcz oferowane są także frezy tarczowe i soczewkowe. Bardzo pomocna jest metalowa prowadnica, ułatwiająca cięcie równoległe - często sprzedawana jest razem z narzędziem.

Powiązane artykuły