Jak przyłączyć dom do gazociągu? [KROK po KROKU]

Jak przyłączyć dom do gazociągu? [KROK po KROKU]
Fot. thinkstockphotos.com

Gaz ziemny jest bezpiecznym, komfortowym i ekologicznym paliwem. Możliwość korzystania z sieci gazowej jest więc pożądana przez inwestorów rozważających sposób ogrzewania domu, ale dla wielu niedostępna.

Wniosek o przyłączenie do sieci gazowej

Pierwszym krokiem w często niełatwej drodze do przyłączenia domu do sieci gazowej jest zdobycie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci. Można go pobrać ze strony internetowej PGNiG lub uzyskać w jednym z licznych firmowanych przez to przedsiębiorstwo Biur Obsługi Klienta, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Należy wybrać najbliższe dla miejsca zamieszkania.

Wypełniony wniosek trzeba złożyć w biurze osobiście lub wysłać pocztą. Jeżeli prawne, techniczne i ekonomiczne warunki umożliwiają dostar­czania paliwa gazowego, spółka gazownictwa powinna wydać warunki przyłączenia. Ma na to 21 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Na podstawie wniosku zostanie przygotowany projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Oświadczenie o gotowości sieci gazowej

Ostatnim elementem procedury wnioskowania o przyłączenie do sieci gazowej jest przedstawienie oświadczenia o zgłoszeniu gotowości instalacji gazowej do napełnienia gazem. Po dostarczeniu tego dokumentu zostaje zamontowany układ pomiarowy i uruchomione dostarczanie paliwa gazowego przez spółkę gazownictwa.

Przy zawieraniu umowy o przyłączenie do sieci gazowej oraz realizacji budowy instalacji można zawrzeć ze spółką tak zwaną umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego. W takiej sytuacji gaz będzie dostarczany bezpośrednio po przyłą­czeniu budynku do sieci i zakończeniu budowy instalacji gazowej.

Powiązane artykuły