Którędy ciepło ucieka z domu - jak odszukać mostki termiczne?

Każdej zimy masz coraz wyższe rachunki za ogrzewanie domu? Poszukaj miejsc, przez które z twojego domu ucieka ciepło! Gdy je znajdziesz, będziesz mógł zapobiec ucieczce ciepła, uszczelniając je i ocieplając. Do znajdowania miejsc, przez które ucieka ciepło służą: kamera termowizyjna i pirometr. Jak przeprowadzić badania za ich pomocą?

Jak działa i co pokazuje kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie podczerwone. Zamienia je na obraz widzialny. Na nim możemy obejrzeć dom w intensywnych kolorach tęczy. Te barwne plamy pozwalają się zorientować, które elementy budynku lub fragmenty ścian są ciepłe, a które zimne. Pierwsze mają barwę od żółtej do intensywnie czerwonej, drugie są zielone lub niebieskie. Wykryte miejsca ciepłe to tzw. mostki termiczne. Gdy element domu ma chronić przed stratą energii, nie powinien nagrzewać się od środka. Czerwona i pomarańczowa barwa świadczą, że tędy właśnie znika ciepło z wnętrza domu. Idealnie ocieplony i szczelny budynek byłby na zdjęciu termowizyjnym prawie całkowicie zielono-niebieski. Termowizja pozwala więc doskonale określić, które elementy budynku odpowiadają za to, że ciepło ucieka poza dom. Łatwo wtedy ustalić co wymaga docieplenia bądź uszczelnienia. Żeby jednak badanie termowizyjne mogło się udać, temperatura na zewnątrz domu powinna być jak najniższa. Usługę taką zamów więc zimą lub w najchłodniejsze dni wiosny czy jesieni.

Jak zamówić badanie termowizyjne?

Usługę termowizji oferuje coraz więcej firm, w tym również wykonawczych, specjalizujących się w ociepleniach. Zamówienie składa się telefonicznie. Po rozmowie z klientem dobierany jest rodzaj kamery (liczy się odpowiednia rozdzielczość). Na miejscu firma fotografuje obiekt, a później, niczym specjaliści od rentgena dokonuje opisu zarejestrowanych obrazów. Wiedząc, gdzie są mostki termiczne, będziesz mógł łatwo stwierdzić, które miejsca w domu wymagaja ocieplenia, a które uszczelnienia i celowo przeprowadzić termomodernizację.

Jeśli nie badanie termowizyjne to co?

Na poszukiwanie mostków możesz się też udać ze specjalnym elektronicznym termometrem. To pirometr. Przyrząd badający temperaturę powierzchniową ścian, stropów, skosów poddasza. Skieruj go w stronę ściany, tam, gdzie podejrzewasz, że  znajduje się mostek termiczny. Wyświetli się temperatura tego miejsca. Niska będzie świadczyła, że tędy ucieka ciepło. Wadą takiego pomiaru jest to, że nie we wszystkie miejsca dotrzesz się z pirometrem, informacja będzie więc ograniczona.

Powiązane artykuły