Jak efektywnie ogrzewać dom? Ogrzewanie gazem płynnym

Właściciele nieruchomości położonych zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej, a chcą ogrzewać dom kotłem niewymagającym częstej obsługi i rozpalania ognia, mogą się zdecydować na ogrzewanie gazem płynnym. Jakie są zalety i wady ogrzewania domu gazem płynnym?

Wszędzie tam, gdzie nie można doprowadzić rurociągów gazowych, do ogrzewania domu można stosować gaz płynny. Jest on produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej (stanowi mieszankę propanu oraz butanu). Gaz płynny dostarczany jest przez dystrybutorów cysternami do zbiornika zainstalowanego koło domu (może być on umieszczony na powierzchni lub pod ziemią).

Cena takiego paliwa może być jednak nawet do czterech razy większa niż gazu ziemnego. Wyższa niż ziemnego jest natomiast wartość opałowa gazu płynnego – wynosi ona 45 MJ/m³. Ilość zanieczyszczeń stałych powstających podczas jego spalania jest ponad 200-krotnie mniejsza niż w trakcie spalania węgla. Dwuipółkrotnie mniejsza jest także emisja tlenków azotu, a blisko dwukrotnie – dwutlenku węgla.

Kotły na gaz płynny są praktycznie takie same jak te zasilane gazem ziemnym (różnią się jedynie palnikiem). Aby korzystać z gazu płynnego, trzeba wybudować na działce instalację zbiornikową oraz przyłącze, którym gaz ze zbiornika będzie dostarczany do domu – koszt to kilka tysięcy złotych.

Do ogrzewania większości domów jednorodzinnych wystarczający jest zbiornik o pojemności 2700 l – można w nim zgromadzić paliwo potrzebne do ogrzewania przez kilka miesięcy. Za gaz w postaci ciekłej można płacić z góry za każde tankowanie lub np. co miesiąc – według wskazań licznika mierzącego jego faktyczne zużycie.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły