Jak duży garaż warto zbudować?

Przeglądając projekty domów rzadko zwracamy uwagę na wielkość garażu - ufamy, że architekt przewidział w nim wystarczająco dużo miejsca na samochód. Ale czy rzeczywiście tak jest? Jakie wymiary powinien mieć garaż, by można w nim wygodnie parkować samochód, a także trzymać np. rower?

Obowiązujące przepisy wymagają, by stanowisko postojowe w garażu miało wymiary co najmniej 2,3 x 5 m. Czy ktoś z was się zastanawiał, jak się to ma do wymiarów współczesnych samochodów? Szerokość popularnego Forda Mondeo to 1,89 m, a długość 4,84 m. Audi A6 jest minimalnie węższe, ale za to o 4 cm dłuższe. A chętnie kupowane przez mieszkańców podmiejskich rezydencji SUV-y? Range Rover: dł. 4,97 cm, szer. 2,03 m, BMW X6: dł. 4,85, szer. 1,99 m. To oczywiście jedne z większych samochodów osobowych, ale nawet średniej wielkości Focus ma szerokość 1,84 m i długość 4,47 cm (w wersji kombi).

Jakie wymiary garażu zapewnią wygodę?

Niestety, architekci zdają się nie dostrzegać tego, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat samochody znacznie „urosły”. Ale ty, zanim zaczniesz budować garaż, możesz jeszcze poprawić jego projekt. Żeby po wjechaniu móc swobodnie wysiąść z obydwu stron, garaż powinien być szerszy od auta co najmniej o 1,7 m (pamiętajmy, że drzwi samochodu mają kilkanaście centymetrów grubości). A więc garaż o szerokości 3,6 m wydaje się być ledwie wystarczający. Żeby móc zapakować bagażnik przy zamkniętej bramie, długość garażu nie powinna być mniejsza niż 5,5 m. Jeśli masz duży pojazd, nawet wtedy nie będzie tam zbyt luźno.

Garaż nie tylko do parkowania samochodu

Rzadko się zdarza, by przydomowy garaż był wykorzystywany tylko do parkowania samochodu (gdyby tak miało być, to trochę szkoda tych kilkudziesięciu tysięcy złotych potrzebnych na budowę). A może kiedyś kupisz jeszcze motocykl? Z pewnością przyda się też miejsce na rowery. Warto przewidzieć, że pan domu będzie chciał w garażu czasem pomajsterkować, może wymienić coś w samochodzie lub jednośladzie. A wtedy do co najmniej jednego z wyliczonych wcześniej wymiarów garażu trzeba dodać jeszcze chociaż 1,5 m. Gdy nie ma miejsca na szeroki garaż, może uda się go wydłużyć? Ale wówczas potrzebne w nim drugie, szerokie wejście (po stronie przeciwnej do wjazdu), by nie trzeba było wyprowadzać samochodu za każdym razem, gdy dziecko chce wsiąść na rower, albo przyjdzie ci ochota zabawić się w Easy Ridera.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły