Jak dobrze pomalować ściany?

Jak dobrze pomalować ściany?
Fot. Gettyimages.com

Pomalować swoje mieszkanie każdy może. Malowanie nie jest czynnością wymagającą specjalnych umiejętności. Warto jednak wiedzieć, jak to zrobić, by zrobić dobrze oraz jak ustrzec się błędów.

Jak wybrać farby? 

Często błędy robione są już na etapie kupowania farb. Warto czytać uważnie etykietki: do ścian nadają się emulsje (nie emalie! Trudno uwierzyć, ale wiele osób, wciąż je myli) lateksowe albo akrylowe.

Do kuchni i łazienki – czy w ogóle do pomieszczeń o podniesionej wilgotności polecane są specjalne farby odporne na wilgoć, a dodatkowo zawierające substancje grzybobójcze.

Kupując farby kupujemy też narzędzia. Jeśli nie mamy zamiaru przekwalifikować się na malarza pokojowego wystarczy nam sprzęt dla amatorów: duży wałek o miękkim a jednocześnie krótkim włosiu (to do malowania dużych powierzchni) i mały pędzel płaski (do malowania detali) albo zakrzywiony (do malowania kaloryferów). Do malowania szablonów najlepszy jest stempel z gąbki.

Przy zakupach „malarskich” warto też pamiętać o folii, którą zakryje się podłogę czy meble. Przytwierdza się ją taśmą malarską, o której też nie wolno zapomnieć. Taśmą malarską wyznaczamy też granice malowanej powierzchni. To ważne – bo rzadko kto jest w stanie tak precyzyjnie prowadzić pędzel, by nigdzie nim nie zboczyć.

Jak przygotować podłoże pod malowanie?

Zanim przystąpimy do malowania koniecznie trzeba sprawdzić stan ścian. Łuszcząca się stara farba musi zostać usunięta, pęknięcia i dziury zaszpachlowane.

Jeśli zależy nam na równych, gładkich powierzchniach, ściany lepiej zagruntować i wygładzić. Gruntować trzeba też koniecznie nowe ściany, które wchłaniają wodę (sprawdzić to można przykładając mokrą gąbkę do ściany, jeśli woda ścieka – w porządku, jeśli nie ścieka tylko wsiąka w ścianę, ściana koniecznie musi być zagruntowana).

Ale jeśli malujemy starą, nie absorbującą wody ścianę pokrytą już farbą (która się nie łuszczy), gruntowanie można sobie darować. Zamiast tego można zdecydować się na farbę podkładową, polecaną zwłaszcza jeśli ściana jest w mocnym kolorze, a my chcemy przemalować ją na pastelowo.

Warto też pamiętać, żeby nie malować ścian w upały (powyżej 25 stopni Celsjusza) i kiedy jest zimno (poniżej 18 stopni Celsjusza). I nie chodzi tu o komfort malowania, tylko o jakość nowej powłoki farby na ścianie.

Powiązane artykuły