Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu?

Ile kosztuje PODŁĄCZENIE domu do INSTALACJI GAZOWEJ? Czy warto mieć gaz w domu?
Fot. Wiktor Greg

Gaz ziemny wprawdzie nie jest paliwem najtańszym spośród powszechnie stosowanych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę komfort - nie ma sobie równych. Dlaczego ogrzewanie gazem jest ekologiczne i ile kosztuje przyłącze gazowe w 2012 roku?

Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje zdecydowanie mniej niż gazem płynnym (skroplonym propanem lub propanem-butanem) czy olejem opałowym. Za paliwa stałe (węgiel, drewno i inne pochodzenia roślinnego) płaci się co prawda mniej, ale uciążliwa obsługa zasilanych nimi kotłów zniechęca do ich stosowania, zwłaszcza osoby spędzające dużo czasu poza domem.

Dlaczego ogrzewanie gazem jest ekologiczne?

Gaz ziemny składa się przede wszystkim z metanu. Spalające go kotły nie emitują substancji mających duży wpływ na zanieczyszczenie środowiska - sadzy, dwutlenku siarki, popiołu. Także emisja dwutlenku węgla - jednego z gazów cieplarnianych - jest mniejsza niż w przypadku spalania oleju opałowego, a tym bardziej węgla. Nie bez znaczenia jest też sposób przesyłu gazu - nie korzysta się ze środków komunikacji, co w istotny sposób korzystnie wpływa na ilość spalin trafiających do atmosfery oraz na stan naszych dróg.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Cena za przyłączenie do sieci gazowej zależy od rejonu, w którym wykonywane są prace (każda spółka gazownictwa ma inną taryfę). Są to opłaty zryczałtowane, mniejsze od kosztów rzeczywistych. Wysokość opłaty zależy od średnicy i długości przyłącza (odległości domu od istniejącej sieci), a także od materiałów i technologii jego wykonania. Orientacyjnie za pierwsze 15 metrów przyłącza wykonanego z rury o średnicy 25 mm trzeba zapłacić około 2000 zł, a każdy następny metr to wydatek rzędu 80 zł (w 2012 roku).

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły