Jakie paliwo jest najlepsze do kotła? Czy można stosować gaz płynny zamiast ziemnego?

Obsługa kotłowni nie należy do czynności, które sprawiają przyjemność. Większości z nas szkoda na to czasu. Dlatego ogrzewanie gazowe jest tak chętnie wybierane, mimo iż nie jest tanie. Ale na jaki gaz się zdecydować? Czy gaz płynny jest lepszy od ziemnego?

Chcąc ogrzewać dom wygodnie, nie angażując się w obsługę kotła, wiele osób decyduje się na kocioł gazowy. Gaz nie jest najtańszym paliwem, ale ten rozprowadzany gazociągami, tak zwany ziemny, nie jest też bardzo drogi. Kłopot w tym, że nie wszędzie jest możliwe doprowadzenie sieci gazowej i podłączenie się do niej. Alternatywą jest wtedy korzystanie z gazu płynnego (ciekłego), dostarczanego do odbiorców cysternami i przechowywanego w przydomowych zbiornikach.

Korzystanie z gazu płynnego

Gaz płynny, to propan, ewentualnie nieco tańsza miszanina propanu i butanu. Są one sprzedawane i magazynowane w stanie skroplonym - w zbiorniku magazynuje się ciecz. Typowy zbiornik nadający się do instalacji w domu jednorodzinnym (dla urządzeń o mocy grzewczej do 50 kW) ma pojemność 2700 l. Można w nim przechowywać do 2300 l paliwa w fazie ciekłej, z której otrzymuje się około 584 m3 gazu (1 l cieczy = 0,254 m3 gazu). Odparowanie następuje podczas poboru ze zbiornika - do odbiorników dociera już paliwo w fazie gazowej.

Opłaty za gaz 

Za gaz płynny możesz płacić z góry - za napełnienie zbiornika. Wówczas możesz go kupić na przykład wiosną czy latem, bo ceny bywają wtedy niższe, niż w sezonie grzewczym (w ostatnich latach różnice były minimalne). Ale na pewno wygodniejsze jest rozliczanie się z dostawcą na podstawie faktycznego zużycia według wskazań licznika. Wówczas to dystrybutor gazu decyduje o tym kiedy dostarczy Ci paliwo, dbając by nie zabrakło go w zbiorniku, a fakturę wystawia regularnie za ilość gazu, jaką pobrałeś w okresie rozliczeniowym, według aktualnie obowiązujących stawek, które są ustalane mniej więcej raz na rok.

PRZECZYTAJ >> Jakie są koszty ogrzewania domu kotłem gazowym?

Czy warto inwestować w instalację na gaz ciekły?

Wprawdzie od sąsiada, który już z niego korzysta, albo z forów internetowych możesz usłyszeć, że „gaz płynny jest czterokrotnie bardziej kaloryczny niż ziemny”, ale pomijając już fakt, że to nieprawda, ogrzewanie nim kosztuje niemal dwukrotnie więcej, niż ziemnym. A więc jeśli tylko masz możliwość korzystania z gazu ziemnego, nie zamieniaj go na płynny.

Powiązane artykuły