Czym wykańczać skosy na poddaszu? Jakie płyty na poddasze wybrać?

Czym wykańczać skosy na poddaszu? Jakie płyty na poddasze wybrać?
Fot. LAFARGE GIPS

Dawniej skosy na poddaszach wykańczano drewnianymi deskami. Dziś, oprócz desek, które wprawdzie pięknie wyglądają, ale również sporo kosztują, do wyboru mamy wiele rodzajów płyt. Najpopularniejsze to płyty gipsowo-kartonowe. Jakich jeszcze mamy wybór?

Najpopularniejszym i najtańszym materiałem do wykończenia poddasza są płyty gipsowo-kartonowe. Są one dość lekkie i nie obciążają zbytnio konstrukcji dachu. Ich montaż i docinanie nie są skomplikowane. Zamiast płyt gipsowo-kartonowych można użyć płyt gipsowo-włóknowych, włóknocementowych lub drewnopochodnych.

Alternatywa dla płyt gipsowo-kartonowych

Płyty włóknocementowe są bardziej odporne na wodę niż płyty g-k, dlatego, pomimo że są od nich kilkakrotnie droższe warto je zastosować w pomieszczeniach mokrych – będą na pewno trwalsze niż zwykłe płyty g-k.

Poddasze można też wykończyć płytami drewnopochodnymi takimi jak: MFP, OSB lub nawet sklejką. Są one również droższe niż płyty g-k mają jednak nad nimi tę przewagę, że można je przykręcać bezpośrednio do krokwi. Ma to duże znaczenie, jeśli pomieszczenie na poddaszu jest niskie. Niestety płyty drewnopochodne są sporo cięższe niż g-k i mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla krokwi. Pod ich ciężarem mogą się one ugiąć, dlatego decydując się na rodzaj materiału do wykończenia poddasza zawsze lepiej swój wybór skonsultować z fachowcem.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie poddasza płytami drzewno-magnezytowymi. Mają one dobre właściwości termoizolacyjne i dzięki temu dodatkowo docieplają dach.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły