Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?

Płyty OSB oraz budowlane płyty MFP należą rodziny płyt drewnopochodnych i składają się z wiórów drzewnych, sprasowanych i zespolonych żywicami. Różnią się układem wiórów, co sprawia, że mają nieco inne zastosowanie.

Płyty OSB i MFP różnią się przede wszystkim budową wewnętrzną, czyli układem wiórów w płycie. Wióry w płycie OSB są ułożone w jednym kierunku - w warstwach zewnętrznych równolegle do długości płyty, a w warstwach wewnętrznych prostopadle. Dzięki temu płyta OSB jest bardziej wytrzymała wzdłuż swojej dłuższej osi.

W płycie budowlanej MFP wióry są ułożone w różnych kierunkach w całym przekroju płyty, co sprawia, że jej wytrzymałość na zginanie jest jednakowa wzdłuż obu osi.

Gdzie sprawdzą się płyty OSB, a gdzie MFP?

Płyta MFP jest nieco bardziej odporna na wilgoć niż OSB. Można ją zastosować w jako wykończenie ścian również w pomieszczeniach mokrych. Pod wpływem wilgoci lekko, prawie niezauważalnie pęcznieje, ale szybko wraca do dawnego kształu.

MFP jest nieco trudniej zapalna niż OSB dzięki zawartości melaminy. Płyta OSB ma szersze zastosowanie jako materiał konstrukcyjny, natomiast we wnętrzach lepiej sprawdzi się budowlana MFP.

Obie płyty można wykańczać tapetami, natomiast pod farbę lepiej nadaje się płyta budowlana MFP ze względu na gładką powierzchnię.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły