Czy garaż w domu jednorodzinnym powinien być ogrzewany?

W ogrzewanym garażu przyjemniej przebywać, ale nie jest to ani konieczne rozwiązanie, ani dobre dla samochodu. Auto zimą jest zasolone od soli sypanej na drogi. W cieple, gdy śnieg będzie topniał, procesy korozji zaczną następować szybciej. 

Najczęściej dom jest z garażem w bryle budynku. Ogrzewać garaż czy nie? Są tutaj dwie szkoły.

Jedni mówią, że nie trzeba ogrzewać, bo i tak w garażu będzie panowała temperatura dodatnia lub spadnie zimą niewiele poniżej zera. Inni, że trzeba koniecznie ogrzewać, by przyjemnie korzystało się zimą z tego dodatkowego pomieszczenia. Obie grupy mają rację.

Na pewno milej pracuje się czy przebywa w garażu, w którym jest chociaż +12°C. Rano przyjemnie wsiąść do ogrzanego auta.

Za nieogrzewaniem garażu przemawia argument związany z samochodem. Pojazd i tak nie będzie oszroniony rano w garażu nieogrzewanym. A w ogrzewanym? Zauważmy, że auto zimą jest zasolone od soli sypanej na drogi. W cieple, gdy śnieg będzie topniał, procesy korozji zaczną następować szybciej. Także częste zmiany ciepło-zimno na pewno nie wychodzą samochodowi na dobre.

Decyzje – grzejemy czy nie – muszą być podjęte na etapie budowy. Obowiązkowo trzeba ocieplić garaż w bryle budynku tak samo jak dom. To ważne, bo w nieocieplonym garażu przy bardzo silnych mrozach woda w grzejniku może zamarznąć.

Jest rozwiązanie kompromisowe. Można doprowadzić instalację CO do garażu. Grzejnik niech będzie zakręcony, a w razie potrzeby – odkręcamy i robi się ciepło...

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły