Wszystko co o kominie trzeba wiedzieć. Czy dom może nie mieć komina?

Mówi się, że w domach ogrzewanych przez kotły z zamkniętą komorą spalania, z których spaliny są odprowadzane przez przewody powietrzno-spalinowe wyprowadzone przez ścianę oraz w domach ogrzewanych pompą ciepła, można oszczędzić i zrezygnować z budowy kominów. Czy to prawda?

Bez komina taniej

Rzeczywiście jedną z zalet ogrzewania kotłem z zamkniętą komora spalania z odprowadzeniem spalin przez ścianę, czy też pompą ciepła, jest możliwość rezygnacji z budowy kominów. Chodzi jednak o przewód spalinowy, czyli jedynie tę część komina, która odprowadza spaliny z urządzeń grzewczych. Nowoczesne kotły wytwarzają spaliny o stosunkowo niskiej temperaturze. Aby nie niszczyły one komina trzeba go wyposażyć we wkład ze stali nierdzewnej, a nawet – w przypadku kotłów kondensacyjnych – kwasoodpornej. Dlatego komin jest drogim elementem instalacji grzewczej i dzięki rezygnacji z niego można nieco zaoszczędzić.

A co z wentylacją?

Rezygnacja z komina nie może jednak oznaczać rezygnacji z wentylowania domu, czyli zainstalowania kanałów wywiewnych przynajmniej w kuchni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym i pomieszczeniach bez okien. Kanały wentylacyjne nie muszą być jednak murowane. Jeśli zrobi się je na przykład z tworzywa, można nie budować murowanego komina.
Dom może w ogóle nie mieć komina (również tej jego części, w której są prowadzone kanały wentylacyjne), jeśli zamiast wentylacji grawitacyjnej zrobi się mechaniczną.  

PRZECZYTAJ >> Czym się różnią przewody dymowe od spalinowych?

Powiązane artykuły